Hardware Resources Hayworth Pull 885-192NI
★★★★☆ 4.0 73 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.genesisscreens.net
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The pairing of industrial and elegant is one that is not often thought of, but that is what Hayworth precisely personifies The simple yet exquisite pull offers a design while providing a substantial profile through its stepped detail. Pair this Jeffrey Alexander pull with other coordinating pull lengths, 1-1/8" diameter knob, or a 2" "T" Bar knob - available in six crisp finishes, to enhance any contemporary design scheme. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included. Features: Constructed of zinc for lasting durability Coordinates with other items from the Hayworth collection Modern industrial cabinet hardware Covered by a limited Includes (1) pull, (2) 8-32 1" screws, and (2) M4 1-3/4" breakaway screws Individually wrapped to protect finish and prevent damage Perfect for kitchens, baths, vanities, closets, and furniture Aging in Place and ADA friendly hand clearance Specifications: Center to Center: 7-9/16" Length: 8-1/2" Width: 7/16" Projection: 1-3/8" Modern Industrial cabinet hardware, bar cabinet handle, pipe cabinet handle
  • Perfect for Kitchens, Baths, Closets and Furniture
  • Finish - Polished Nickel
  • 192 mm Center-to-Center Polished Nickel Hayworth Cabinet Bar Pull
UPC 843512063770
Color Polished Nickel
Shape Arch & Bow
Brand Name Jeffrey Alexander
Style Name Bar Pulls
Unit Count 1.0 Count
Handle Type Pull Handle
Item Weight 0.42 Pounds
Finish Types Polished
Manufacturer Hardware Resources
Model Number 885-192NI
Material Type Metal, Zinc
Exterior Finish Nickel
Handle Material Zinc
Number of Items 1
Additional Features Easy to Install
Included Components Screw
Projection Distance 1.38 Inches
Center To Center Spacing 6.25 Inches
Manufacturer Part Number 885-192NI
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
73 ratings | 30 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (55)
4 stars
8% (6)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (8)